روش طرز نگهداری سوهان
بهترین روش و طرز نگهداری سوهان در منزل

بهترین روش و طرز نگهداری سوهان در منزل

بهترین روش و طرز نگهداری سوهان در منزل به چه شکل است ؟

شیرینی های خوشمزه ای مانند سوهان به یک روش نگهداری دقیق و خاص نیاز دارند تا بتوان آن‌ها را برای مدت زمان طولانی، بدون هیچ گونه خرابی نگهداری کرد. برای این که سوهان را همیشه تازه و خوشمزه در اختیار داشته باشید با این مقاله از تیم تولید محتوای فروشگاه گز و سوهان اصفهان (به گز) همراه شوید تا با بهترین روش و طرز نگهداری سوهان در منزل آشنا شوید.

سوهان عسلی اصفهان

سوهان نوعی شیرینی ایرانی است که با توجه به مواد اولیه آن، آرد جوانه گندم، روغن حیوانی یا کره، شکر و عسل می‌تواند نوعی از حلوا به‌حساب آید. سوهان در قم، اصفهان، یزد و کرمان به اشکال متفاوتی تولید می‌شود. سوهان اصفهان یا به عبارت بهتر سوهان‌عسلی اصفهان سوهانی است که در ساخت آن عسل و کره حیوانی (نه روغن حیوانی) استفاده می‌شود و در طعم و بافت و شکل ظاهری متفاوت از سوهان قم است و به علت محتوای چربی کمتر، ماندگاری بالاتری نسبت به سوهان قم دارد. سوهان اصفهان نازک و ترد است و با خلال پسته و بادام فراوان تزئین می‌شود و با داشتن آرد جوانه گندم و آرد کامل و عسل منبع بسیار مقوی است و به علت داشتن کره حیوانی مرغوب، عسل، هل و زعفران عطروطعم بسیار مطلوبی دارد و در کنار گز پای ثابت پذیرایی‌های نوروز، هدایا و سوغات اصفهان می‌باشد.

ترکیبات سوهان عسلی اصفهان :

کره، شکر، مغز پسته، خلال بادام، عسل، آرد جوانه گندم، گلوکز، هل، زعفران، آب

شیرینی سوهان

سوهان یکی از شیرینی های سنتی ایران است که علاوه بر مزه بسیار عالی، دارای ارزش غذایی و درمانی نیز هست. بیشتر شهرهای ایران دارای شیرینی سنتی مخصوص به خود هستند، سوهان نیز در ابتدا سوغات شهر زیارتی قم محسوب می شد اما امروزه این شیرینی در شهرهای دیگر مانند زرند کرمان و اصفهان نیز تهیه می شود. همه روزه در شهر قم در حدود 25 تن سوهان تولید می شود که 20 تن آن به شهرهای دیگر صادر می شود. سوهان شامل موادی مانند جوانه گندم، آرد سفید، شکر، زرده تخم مرغ، کره، عسل، زعفران، هل، خلال بادام و پسته می باشد. این شیرینی منبع ویتامین های B و E و مواد معدنی بوده و برای آرامش اعصاب و روان، بهبود عملکرد عضلانی، جلوگیری از خستگی و ذخیره سازی انرژی در ماهیچه بسیار مناسب است.

 

روش طرز نگهداری سوهان گزی اصفهان قم

بسته بندی سوهان

سوهان پس از آن که مراحل پخت را پشت سر گذاشت و به اندازه کافی خنک شد می‌بایست در بسته بندی‌های مناسب آماده توزیع در بازار گردد. بسته بندی سوهان به طور معمول در جعبه‌های مقوایی و یا قوطی‌های فلزی می‌باشد. در بین تک تک سوهان‌ها کاغذ مومی و یا آلومینومی و یا هر گونه پوشش مناسب دیگر قرار می‌گیرد که مانع چسبیدن سوهان‌ها به یکدیگر می‌شود.

درب جعبه یا قوطی اصلی سوهان کاملا جذب و بسته شده و از نفوذ هوا به داخل آن کاملا جلوگیری به عمل می‌آید. این سوهان آماده ارائه به بازار برای مصرف کننده می‌باشد و در دمای خشک و معمولی و البته بدون رطوبت تا مدت زمان چندین ماه قابل نگهداری می‌باشد.

خرید انواع سوهان 

بهترین روش و طرز نگهداری سوهان برای مدت طولانی

تمامی شیرینی های اصیل و همچنین سوهان و گز در هنگام تولید به یک علامت تجاری همچون (سوهان و گز کرمانی، سوهان و گز مظفری، سوهان و گز شیرین منش، سوهان خودکار، سوهان محمد سیما، سوهان آنا، سوهان توحید، سوهان حاج علی قاسمی، سوهان حاج رضا مقامی، سوهان روح الامین، سوهان ساعدی نیا، سوهان شاه حمزه، سوهان صادقی، سوهان قم خودکار و …) ممهور می‌شوند که این نشانه می‌تواند در شناخت بیشتر و بهتر آن تاثیر گذار باشد. مواد نگهدارنده یکی از پارامترهایی است که در نگهداری از تمامی شیرینی جات به خصوص سوهان قم و سوهان عسلی اصفهان مهم و تاثیر گذار است.

بخوانید:  طرز تهیه سوهان و قطاب

روغن‌ها، کره‌ها و موادی که به سرعت فاسد می‌شوند می‌توانند در طول مدت زمان نگهداری از سوهان موثر باشند. به طور کلی چند نکته حائز اهمیت در نگهداری سوهان وجود دارد که می‌توان با رعایت آن‌ها این شیرینی لذیذ و خوشمزه را برای مدت طولانی بدون هیچ گونه فاسد شدنی نگهداری کرد و در زمان دلخواه آن را استفاده نمود.

 • – جعبه و یا قوطی سوهان را داخل یک نایلون قرار دهید تا بهتر بماند.
 • – فریز کردن سوهان یکی از بهترین روش‌های نگهداری از سوهان است.
 • – سوهان هرگز نباید در مناطقی که نور مستقیم آفتاب است قرار گیرد.
 • – سوهان را می‌توان در یخچال نیز برای مدت زمان نه چندان طولانی نگهداری کرد.
 • – تاریخ مصرف و تولید سوهان می‌تواند زمان بیشتری برای نگهداری از آن در اختیار مصرف کننده قرار دهد.
 • – بهتر است که شیرینی سوهان را تازه به تازه تهیه کرد.
 •  – مکان‌هایی که کولر آبی استفاده می‌شود، سوهان تازه نخواهد ماند و بهتر است که در فریزر نگهداری شود.

نور مستقیم آفتاب

در امر بهترین روش و طرز نگهداری سوهان و همینطور سایر شیرینی‌ ها نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرند. از آن جایی که روغن (جامد و مایع و بعضاً کره پاستوریزه و حیوانی) یکی از مهم ترین مواد تشکیل دهنده سوهان می‌باشد، نور آفتاب می‌تواند منجر به خرابی این خوراکی شود. نور آفتاب شاید در ظاهر سوهان تغییری ایجاد نکند ولی پس از مدتی طعم آن را تغییر خواهد داد و غیر قابل مصرف می‌شود. (مثل قرار دادن پشت شیشه عقب اتومبیل هنگام خرید و عزیمت به منزل)

رطوبت

رطوبت یکی از مشکلاتی است که می‌تواند در خراب شدن  انواع شیرینی ها و نگهداری سوهان تاثیر داشته باشد. شهرهایی که آب و هوایی مرطوب دارند به راحتی نمی‌توانند سوهان را برای مدت زمان طولانی نگهداری کنند.

بهتر است در مکان‌هایی که آب و هوا مرطوب است یا حتی کولر آبی روشن است، نگهداری سوهان داخل جعبه اصلی خود و یا داخل یک کیسه پلاستیکی قرار گرفته و برای مدت زمان طولانی داخل فریزر قرار بگیرد. این کار کمک می‌کند که سوهان‌ها به یکدیگر نچسبند و به راحتی پس از مدت زمان طولانی نیز قابل مصرف باشند.

سوهان را نباید در یخچال نگهداری کرد زیرا رطوبت یخچال باعث نم زدگی و بوی نا مطبوع سوهان میشود. همچنین در روزهای بارانی که رطوبت زیاد است و شهرهایی که رطوبتی هستند (مناطق جنوبی یا شمالی کشور ) یا در معرض هوای کولر آبی ممکن است سوهان در کمترین زمان بیات شده و قابل مصرف نباشد. بهترین روش این است که باقیمانده سوهانرا پس از مصرف درون پلاستیک درب بسته نگهداری کنیم که هیچ گونه رطوبتی قابلیت نفوذ به آن را نداشته باشد.(نگهداری سوهان در معرض هوای کولر گازی نیز بسیار مناسب می باشد.)

جعبه و بسته بندی سالم

سوهان پس از آن که مراحل پخت را پشت سر گذاشت و به اندازه کافی خنک شد می‌بایست در بسته بندی‌های مناسب آماده توزیع در بازار گردد. یکی از راه‌های مناسب برای نگهداری سوهان در مدت زمان طولانی استفاده از جعبه و یا یک بسته بندی کاملا سالم و بی نقص است. سوهان یک شیرین ترد و شکننده است که اگر بسته بندی مناسبی نداشته باشد به راحتی خرد شده و از بین می‌رود. جعبه‌های فلزی یا شیشه‌ای گزینه مناسبی برای بسته بندی این شیرینی می‌باشند. درب جعبه یا قوطی اصلی سوهان کاملا جذب و بسته شده و از نفوذ هوا به داخل آن کاملا جلوگیری به عمل می‌آید. این سوهان آماده ارائه به بازار برای مصرف کننده می‌باشد و در یک دمان خشک و معمولی تا مدت زمانی چند ماه قابل نگهداری می‌باشد.

بخوانید:  گز با عطر گل محمدی

برای نگهداری بهتر بین سوهان‌ها کاغذ‌های مومی بگذارید و آن‌ها را داخل جعبه یا یک قوطی فلزی بگذارید و در ظرف را محکم ببندید. این کار کمک می‌کند هیچ گونه رطوبتی بین سوهان‌ها نفوذ پیدا نکند

برای خرید انواع سوهان اینجا کلیک کنید

بهترین ظرف برای نگهداری سوهان

بیشتر افراد سوهان را پس از خرید داخل ظروف کریستالی و یا پلاستیکی قرار داده و برای مدت زمان طولانی نگه می‌دارند. این یک روش کاملا اشتباه است. سوهان را می‌بایست داخل یک ظرف فلزی گذاشت تا برای زمان زیاد بتوان نگه داشت.

بین سوهان‌ها کاغذ‌های مومی بگذارید و آن‌ها را داخل جعبه یا یک قوطی فلزی بگذارید و در ظرف را محکم ببندید. این کار کمک می‌کند هیچ گونه رطوبتی بین سوهان‌ها نفوذ پیدا نکند و تک تک آن‌ها بدون نشتی روغن سالم باقی بمانند.

در صورتی که قصد دارید سوهان را برای مدت بیش از چند ماه نگه دارید بهتر است که همین قوطی فلزی را داخل یک کیسه پلاستیکی گذاشته و داخل فریزر بگذارید. هنگام مصرف بیرون آوردن از فریزر پس از گذشت چند دقیقه سوهان کاملا تازه خواهد بود.

روش طرز نگهداری سوهان حلوایی

انواع سوهان

 1.  سوهان گل نازک :  قدیمی ترین و معروفترین نوع سوهان است، به صورت دستی تولید می شود، به صورت ورقه های نسبتا ضخیم و دایره های کوچک و بزرگ است که در جعبه های فلزی و بعضاً مقوایی قرار می گیرد.
 2. سوهان لقمه ای :  به صورت لقمه ای است که درون آن با مغز پر شده، از نظر طعم و مزه مشابه سوهان گل نازک است.
 3. سوهان گزی :  یکی از محبوبترین انواع سوهان است، مانند سوهان لقمه ای است با این تفاوت که داخل آن به جای مغز از گز پر شده است، علاوه بر خواص و فواید سوهان دارای مزایای گز نیز هست، ترکیب سوغات اصفهان و قم، به صورت لوزی شکل است.
 4. سوهان حبه ای : به شکل حبه قند است، مناسب برای پذیرایی از مهمان.
 5. سوهان حلوایی : مواد تشکیل دهنده متفاوت با سوهان، ظاهر نرم تر از سوهان، مصرف راحت برای کودکان و میانسالان، ظاهری مشابه حلوای معمولی، طعم متفاوت با حلوا، استفاده در نذورات و عزاداری.
 6.  سوهان کنجدی :  ترکیبات متفاوت از سوهان معمولی، ویژگی اصلی آن استفاده از کنجد است، از آرد یا جوانه گندم استفاده نمی شود، ترکیبات سوهان کنجدی شامل شکر، آب، گلاب، روغن، عسل و کنجد است.
 7. سوهان عسلی :  مشابه پولکی اصفهان، در تهیه آن از مغز استفاده می شود، از پولکی نرم تر است، مشخصه اصلی آن عسل است.
 8. سوهان آجیلی : ترکیب آجیل و سوهان است، در ترکیبات سوهان آجیلی از آجیل هایی مانند بادام، پسته، فندق و … استفاده می شود.
 9. سوهان باقلوایی :  ظاهری مشابه باقلوا، ارزش غذایی بسیار بالا، یک میان وعده کامل، منبع غنی ویتامین ها، دارای خواصی مانند محافظت از روده بزرگ در برابر سرطان، ضد پیری، تقویت حافظه، تقویت قلب، تقویت معده، آرامش بخش، تحریک بافت پوست و کاهش کلسترول می باشد.
 10. سوهان پشمکی :  ترکیب سوهان و پشمک، سرشار از پروتئین، دارای خواص برای رشد کودکان، افزایش استحکام استخوان ها، بهبود سیستم عصبی می باشد.
 11. دسر سوهان:  به صورت مایع بوده و باید در عوای خنک نگهداری شود.
بخوانید:  نکات مهم خرید گز اصفهان

بهترین روش طرز نگهداری سوهان اصفهان

فواید سوهان

از مهمترین فواید مصرف سوهان میتوان به موارد ذیل اشاره نمود که عبارتند از :

 •  1- ضد افسردگی ، اضطراب و استرس
 •  2- کاهش کلسترول و چربی خون و مفید برای سلامت قلب
 •  3- ضد پیری، مفید برای پوست و بهبود جوش صورت
 •  4- تضمین سلامت کبد
 •  5- دارای ویتامین های B و E ، کلسیم، فسفر، روی، ید، سلنیوم، منیزیم
 •  6- پیشگیری از ابتلا به سرطان
 •  7- درمان ریزش مو و رفع شوره سر
 •  8- استحکام استخوان های بدن و بهبود عملکرد سیستم های عصبی
 •  9- بهبود آسم، سرفه وتنگی قفسه سینه
 •  10- کاهش خطر ابتلا به دیابت
 •  11- کنترل فشار خون بالاو جلوگیری از ابتلا به سکته مغزی
 •  12- کاهش کلسترول خون
 •  13- فزایش سطح هوش
 •  14- حفظ وزن ایده آل
 •  15- جلوگیری از خستگی و بی حالی
 •  16- اشتهاآور و موثر در درمان درد های گوارشی
 •  17- بهبود زخم و عفونت
 •  18- التیام زخم روده و مثانه

برای خرید سوهان به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 • – سوهان باید دارای رنگ قهوه ای روشن باشد.
 • – نباید روغن بر روی سوهان دلمه بسته باشد.
 • – نباید تعداد زیادی از سوهان درون قوطی خرد شده باشند.
 • – سوهان باید ترد باشد و نباید به دندان بچسبد.
 • – بر روی قوطی مشخصات کارخانه، پروانه بهداشت، ترکیبات، وزن و تاریخ مصرف درج شده باشد.
 • – درب قوطی سوهان باید حسابی محکم باشد تا از نفوذ هوا به داخل آن جلوگیری شود
 • – بایستی بوی مطبوعی داشته و فاقد بوی تند و زننده باشد.

بهترین روش و طرز نگهداری سوهان هنگام خرید از فروشگاه ها

این واقعیت را نمی‌توان نادیده گرفت که هر چقدر مدت زمان نگهداری شیرینی کوتاه‌تر باشد، بهتر است زیرا احتمال اکسید شدن روغنی که در تهیه آن به کار رفته، در طولانی‌مدت افزایش پیدا می‌کند. بنابراین شیرینی و مخصوصاً سوهان را به اندازه‌ای خریداری کنید که در مدت کوتاهی مصرف شود و اگر ناچار به نگهداری در مدت زمان بیشتری هستید و باتوجه به اینکه مواد اولیه محصولات عمدتاً مغز پسته، بادام، کره و روغن بوده و از مواد نگهدارنده استفاده نمی شود، بعد از خرید شیرینی، گز و سوهان نکات زیر را مد نظر قرار دهید :

– سوهان باید در فضای خشک و خنک نگهداری شود.

– سوهان را نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. از قرار دادن بسته های سوهان در پشت شیشه عقب اتومبیل که مستقیما در معرض نور آفتاب میباشد خودداری فرمایید

– سوهان نباید در مکان های گرم و مرطوب یا هوای کولر آبی قرار گیرد.

– برای نگه داشتن سوهان برای مدت زمان طولانی، آن را درون کیسه های نایلونی قرار داده و در فریزر نگهداری نمایید.

– بهترین ظرف برای نگهداری سوهان، ظرف فلزی است. از نگهداری آن در ظروف پلاستیکی و کریستالی خودداری نمایید.

– نگهداری طولانی مدت از سوهان در یخچال کاملا اشتباه است. زیرا نباید در معرض رطوبت باشد.

– توصیه می شود سوهان را به مقدار کم خریداری کنید و پس از اتمام آن، مجددا تهیه کنید.

روش طرز نگهداری سوها