خاصیت پسته در گز پسته ای اصفهان
10 خاصیت گز پسته ای اصفهان

خاصیت گز پسته ای اصفهان

در میان مغزها پسته یکی از لذیذترین و خوشمزه‌ترین ‌هاست که در تهیه گز اصفهان به‌کاربرده می‌شود و خاصیت گز پسته ای اصفهان را افزایش داده و فوق العاده برای سلامتی بدن مفید است.

وجود چربی‌های سالم، پروتئین فراوان و انواع آنتی ‌اکسیدان‌ها،‌ این دانهٔ کوچک را به خوراکی مناسبی برای کاهش وزن و بهبود سلامت قلب و روده تبدیل کرده است.

پسته از حدود هفت هزار سال قبل از میلاد از خوراکی‌های محبوب بشر بوده و امروزه نیز زینت‌بخش بسیاری از خوراکی‌ها ازجمله انواع دسر و بستنی مانند گز اصفهان  است.

 محصولات گز کرمانی

1- گز پسته ای اصفهان بمب انرژی

دقت کرده‌اید که چاشنی اصلی هر نوشیدنی معجونی که در بازار می‌بینید، پسته است. خواص پسته در انرژی‌زا بودن از دیرباز مورد تأکید همگان بوده است.
اگر نگاهی به کالری پسته در حالت خام بیندازید متوجه خواهید شد که این خواص پسته از چه می‌تواند نشئت بگیرد.کالری زیاد پسته در کنار انواع موادمعدنی و مغذی باعث می‌شود که بدن شما مقدار انرژی کافیبرای انجام فعالیت‌های روزانه را به دست آورد.

2-  محافظت از پوست با مصرف پسته

مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین E برای داشتن پوستی شاداب و سالم توصیه می‌شود.زیرا ویتامین E پوست را از آسیب اشعه ماورای بنفش محافظت می‌کند.خوشبختانه پسته سرشار از ویتامین E می‌باشد.درنتیجه مصرف روزانه پسته منجر به محافظت هرچه بیشتر پوست شما در برابر اشعه ماورای بنفش می‌گردد.اگر هرروز پسته مصرف کنید داشتن پوست جوان و شاداب برایتان رؤیایی دست نایافتنی نمی‌شود.

3- کاهندهٔ قند خون

گرچه اغلب مغزها کربوهیدرات بالایی دارند (که پس از مصرف به‌صورت گلوکز در بدن آزاد می‌شود)، شاخص گلوکز در پسته پایین است. پایین بودن شاخص گلوکز در پسته بدین معناست که کربوهیدرات موجود در پسته قند خود را به‌آرامی در بدن آزاد می‌کند و درنتیجه، پس از مصرف پسته قند خون به‌طور ناگهانی افزایش نمی‌یابد.

بخوانید:  ویژگی‌های گز خوب چیست؟

پسته علاوه بر فیبر، چربی‌های سالم و آنتی‌اکسیدان‌های فراوان، حاوی مواد مفیدی مانند منیزیم، کارتنوئید و فنولیک است که همگی به کنترل قند خون کمک می‌کنند.

4- کمک به عملکرد باکتری‌های مفید روده

پسته غنی از فیبر است و فیبر برای باکتری‌های روده مفید است. پروبیوتیک‌ها پس از تخمیر فیبر موجود در پسته آن را به اسیدهای چرب زنجیره کوتاه نظیر بوتیترات تبدیل می‌کنند که منافع متعددی ازجمله کاهش ریسک پیشرفت مشکلات گوارشی، سرطان و بیماری‌های قلبی برای سلامتی دارد.

 

خاصیت گز پسته ای اصفهان

5- کمک به کاهش وزن

به‌طورکلی باوجوداینکه مغزها سرشار از انرژی هستند اما در بین غذاهای گیاهی کاهش‌دهندهٔ وزن، مصرف آن‌ها همواره گزینهٔ مناسبی است.پروتئین و فیبر بالای پسته احساس سیری را افزایش می‌دهد و باعث کاهش اشتها می‌شود.در مورد اثر این دانه خوراکی در کاهش وزن، مطالعات کمی صورت گرفته، اما نتیجهٔ همهٔ آن‌ها امیدوارکننده است .

بخش زیادی از چربی موجود در پسته در دیوارهٔ سلولی بافت آن ذخیره‌شده و امکان جذب آن در روده وجود ندارد و این خودیکی از عواملی است که مصرف پسته را برای کاهش وزن مناسب می‌سازد؛زیرا چربی‌های موجود در پسته به‌طور کامل جذب نمی‌شوند.

6- کمک به‌سلامت عروق خونی

لایهٔ درون‌رگی (Endothelium) لایهٔ نازکی از سلول‌هاست که درون عروق خونی را می‌پوشاند. این لایه وظایف مهمی را در سیستم گردش خون به عهده دارد.عملکرد نامناسب لایهٔ درون‌رگی یکی از عوامل ابتلا به بیماری قلبی است. مشخصهٔ عملکرد نامناسب لایهٔ درون‌رگی، کاهش اتساع وریدی است
که به کاهش جریان خون منجر می‌شود.

اکسید نیتریک نقش مهمی در اتساع وریدی ایفا می‌کند. پسته حاوی مقادیر فراوانی از آمینواسید آرژینین استکه در بدن به اکسید نیتریک تبدیل می‌شود و به‌این‌ترتیب این مغزهای کوچک می‌توانندنقش مهمی در سلامت سیستم گردش خون ایفا کنند.

بخوانید:  شیرخشت چيست؟ کاربرد شیرخشت در تولید گز

 7- خاصیت گز پسته ای اصفهان و محافظت از قلب

اکثر مغزهای روغنی به‌ عنوان هم یارانی برای سلامت قلب معرفی می‌شوند. زیرا سرشار از اسیدهای چرب تک‌اشباع‌نشده (مانند امگا ۳ و امگا ۶) هستند، در حقیقت آجیل‌ها یکی از گزینه‌های اصلی برای داشتن قلبی سالم می‌باشند؛ و فشارخون بالا را کاهش می‌دهند. البته پسته به علت دارا بودن مقادیر بسیار زیاد پتاسیم هم حائز اهمیت است و از این ‌رو برای کاهش فشارخون گزینه بسیار مناسبی می‌باشد.

همچنین مطالعات نشان می‌دهد که پسته به علت دارا بودن مقادیر بسیار فراوانی از چربی‌های تک‌اشباع‌نشده و فیتواسترول‌ها، توانایی اعجاب‌آوری در کاهش کلسترول بد خون (LDL) دارد. درنتیجه در بیماری‌های قلبی توصیه می‌شود که در کنار رژیم کم‌چربی به‌طور روزانه از پسته استفاده نمایند.

پسته سرشار از اسیدآمینه آرژنین است، که نقش مهمی را در فرآیندهای متابولیکی بدن بر عهده دارد و باعث افزایش سطح نیتریک اکسید در بدن می‌شود؛ و نیتریک اکسید باعث جلوگیری از گرفتگی عروق (تصلب شرایین) می‌گردد. اکثر مغزهای روغنی به‌عنوان همیارانی برای سلامت قلب معرفی می‌شوند. زیرا سرشار از اسیدهای چرب تک‌اشباع‌نشده (مانند امگا ۳ و امگا ۶) هستند.

8- خاصیت گز پسته ای اصفهان در حفظ سلامت چشم

یکی دیگر از مشهورترین اثرات پسته اثر مهم و مفید آن بر سلامت چشم و بینایی می‌باشد.آنتی‌اکسیدان‌های موجود در پسته در دیگر آجیل‌ها یافت نمی‌شوند.ازاین‌جهت این آجیل بسیار بی‌نظیر است. این آنتی‌اکسیدان‌ها از آسیب‌هایی که رادیکال‌های آزاد(به علت کهولت سن) بر ماکولار چشم وارد می‌آورند، جلوگیری می‌کنند

 خاصیت گز پسته ای اصفهان اصیل

9 – رطوبت رسان طبیعی ( خاصیت گز پسته ای اصفهان )

روغن پسته همان‌طور که اشاره کردیم، رطوبت رسان فوق‌العاده خوبی است. ترکیبات موجود در روغن پسته باعث افزایش رطوبتو همچنین ایجاد لطافت روی پوست می‌گردد. شما می‌توانید به‌جای استفاده از مرطوب‌کننده همیشگی از روغن پسته به‌عنوانیک مرطوب‌کننده طبیعی بهره بگیرید.
با استفاده از دستمال و پنبه روغن را روی قسمت‌هایی که در اثر برخورد با هوا خشک می‌شوند، آن‌ها را مرطوب نگه‌دارید.

بخوانید:  تولد فرزند دختر با خوردن نقل شکر پنیر

10- پرپشت کردن مو  ( خاصیت گز پسته ای اصفهان )

مصرف دائم پسته باعث افزایش رشد موها شده و پیاز مو را تقویت کرده و موها را پرپشت می‌کند.پوست سر در اثر کمبود برخی از مواد قدرت طبیعی خود را از دست‌داده و از سرعت رشد موها می‌کاهد.پسته نیازهای بدن به مواد مغذی را تأمین نموده و باعث افزایش رشد موها می‌گردد

بالاترین و بیشترین درصد پسته در گزهای اصیل اصفهان عبارت ‌اند از:

و …