تصویر خوردن گز
۵ دروغی که در مورد خوردن گز به شما گفته‌اند

۵ دروغی که در مورد خوردن گز به شما گفته‌اند

به‌ندرت می‌توان فردی را پیدا کرد که از خوردن گز شکلات و آدامس ناراضی باشد. تنوع این‌گونه محصولات به‌قدری زیاد است که هر سلیقه و ذائقه‌ای را پوشش می‌دهند.البته علاوه بر تنوع زیاد آن‌ها باورها و دروغ‌های بسیاری نیز وجود دارد.شاید شما هم با شنیدن این دروغ‌ها آن‌ها را پذیرفته باشید و از خوردن آن‌ها لذت کافی را نبرده باشیدکه در ادامه آن‌ها را برای شما بازگو می‌کنیم.

چالش های تولید گز اصفهان

در مورد گز شکلات و آدامس چه باورهای به‌ظاهر درستی وجود دارد؟

همانند سایر خوراکی‌ها، انواع گز و شیرینی هم تا زمانی که در مصرفشان حد تعادل را رعایت کنید برای سلامتی شما ضرری ندارند. این در حالی است که مصرف بیش‌ازحد آن‌ها نیز سبب اضافه‌وزن و افزایش خطرات مربوط به‌سلامتی می‌شود و برعکس آن مصرف مقادیر مناسبی از گز و شکلات فوایدی هم برای سلامتی افراد خواهد داشت.

چالش های خوردن گز
۵ دروغی که در مورد خوردن گز به شما گفته‌اند

حال به بیان ۵ دروغ رایج و باور نادرست در مورد خوردن گز و شکلات و آب ‌نبات می‌پردازیم:

1- مصرف شکلات و آب‌نبات سبب افزایش کلسترول خون می‌شود

 • برخلاف عقیده عموم مردم که اگر کلسترول بالا دارید نه‌ تنها نیازی نیست از خوردن شکلات پرهیز کنید، بلکه خبرهای خوشحال‌کننده حاکی از آن است که بسیاری از پژوهش‌های علمی در سرتاسر جهان بیان کرده‌اند که شاید مصرف شکلات باعث کاهش میزان کلسترول خون بشود.

2- شکلات سفید هم یک نوع شکلات است

 • اکثر مردم بر این باورند که شکلات سفید همان شکلات است ولی این سخن، دروغی بیش نیست.شکلات‌هایی به رنگ شیری، قهوه‌ای و سیاه‌رنگ از پودر کاکائو درست می‌شوند این در حالی است که شکلات سفید از کره‌ی کاکائو تهیه می‌شود.پس با این اوصاف اگرچه شکلات سفید در ظاهر و خوشمزگی دست‌کمی از شکلات‌ها ندارد ولی نمی‌توان شکلات سفید را جزء گروه شکلات‌ها دسته‌بندی کرد.
بخوانید:  طرز تهیه و تولید سوهان عسلی

3- خوردن گز و شکلات سبب ظاهر شدن جوش روی پوست می‌شود

 • شاید اطرافیان شما هم هنگام اخطار دادن در مورد مصرف زیاد گز و شکلات، جوش‌هایی که روی صورت ایجاد می‌شود را به‌عنوان یک سلاح ترسناک در مقابل شما به‌کاربرده باشند.
  با اینکه این‌گونه تهدیدات روی کودکان جواب می‌دهد ولی نیازی به رعایت آن نیست، به دلیل اینکه شواهد علمی محکم و قابل‌قبول بسیار کمی در این مورد وجود دارد.
  و نیازی نیست که به‌صورت کلی مصرف گز و شکلات را کنار بگذاریم.
 • طی مصاحبه‌ای که هافینگتن پست با دکتر آوا شامبان انجام داده‌اند، ایشان در این مورد بیان کرده‌اند که:شکلات به‌تنهایی سبب جوش‌های پوستی نمی‌شود و شواهد بسیار کمی دال بر بروز جوش پوستی براثر مصرف شکلات یا هر نوع غذای چرب دیگری در دسترس استاگرچه نمی‌توان این حقیقت را کتمان کرد که رژیم غذایی که حاوی مقدار زیادی از چربی و شکر باشد سبب ایجاد جوش است ولی مدارک و شواهدی که اثبات کند مصرف گز و شکلات دلیل اصلی این نوع عارضه پوستی می‌شود وجود ندارد.

4- خوردن گز و آب‌نبات سبب پوسیدگی و کرم‌خوردگی دندان می‌شود

 • دروغی دیگر که خیلی از افراد جامعه آن را قبول کرده‌اند این است که مصرف گز و آب‌نبات دندان‌ها را خراب کرده و می‌پوساند. اگرچه مصرف زیاد گز و شیرینی به ایجاد پوسیدگی در دندان کمک می‌کند ولی باکتری‌های داخل دهان مسبب اصلی این پوسیدگی هستند که با تولید اسید سبب تجزیه گز و آب‌نبات می‌شوند. این اسیدها صدمه‌ای جدی به مینای دندان وارد می‌کنند

5- مصرف آب‌نبات باعث بیش‌فعالی بچه‌ها می‌شود

 • تعداد زیادی از پدر و مادرها از مصرف آب‌نبات توسط فرزندانشان جلوگیری می‌کنند زیرا بر این باورند که فرزندانشان را بیش‌فعال کرده و کنترلشان را سخت می‌کند.این باوری بسیار اشتباه است که هیچ حقیقتی در مورد آن صدق نمی‌کند. طبق تحقیقی که مجله‌ی دارویی نیوانگلد انجام داده است بیان‌شده:اکثر آزمایش‌ها و تحقیقات انجام‌شده روی کودکان، ایجاد بیش‌فعالی در کودکان به سبب مصرف قند و شکر و شیرینی‌های مصنوعی را اثبات نکرده است.
 • ولی حقیقت امر این است که این تولید این اسید محدود به مواقعی که گز و شیرینی میل می‌کنید نیست.مصرف انواع کربوهیدرات یا نشاسته به تولید این اسید می‌انجامد و اگر دندان‌درد دارید.این مشکل را بر گردن آب‌نبات‌ها نبوده و به مسواک نزدن شما پس از مصرف هر نوع ماده غذایی برمی‌گردد.
 • به‌صورت معمول توصیه اکثر پزشکان در مورد مصرف گز، شیرینی و شکلات را داخل غذاهای دیگر مصرف کنید تا میزان کلسترول خون پایین بماند.
  ولی مصرف جداگانه‌ی مقداری شکلات تلخ برای قلب بسیار مفید است.