گز آرد،آرد به عنوان نگهدارنده استفاده مي شود
موارد استفاده از آرد درون جعبه گز چیست ؟

موارد استفاده از آرد درون جعبه گز چیست ؟

گز آردی گزی است که در موقع پرداخت (شکل دهی) به اشکال مختلف مانند مربع، دایره و … در آمده و در موقع بسته بندی در بستری از آرد قرار داده می شود. و در این مقاله سعی داریم موارد استفاده از آرد درون جعبه گز را که سوال خیلی از خریداران گز آردی است جواب دهیم.

آرد موجود در گز جهت حفظ و نگهداری گز از قدیم الایام مورد استفاده قرار می گیرد. وزن خالص گز آردی شامل وزن آرد نیست و معمولاً ۴۵۰ گرم گز در ۲۵۰ گرم آرد نگهداری می شود. آرد در گز آردی باید از آرد سه صفر سفید با رطوبت حداکثر ۱۴ % باشد و از نظر آلودگی میکروبی تحت کنترل و نظارت کارشناسان کنترل کیفی قرار گیرد. چون آرد بکار رفته در بسته بندی، حرارت دهی نمی شود، کنترل آلودگی های میکروبی در آن بسیار مهم است.

شکل دهی گز آردی

گز پس از آماده شدن از دستگاه خارج شده و بر روی سینی های مخصوص قرار می گیرد. هر سینی ۵۰ کیلوگرم گز دارد. گز توسط کارگر به تکه های ۱/۵ کیلوگرمی، که به آن “سر” می گویند، تقسیم می شود. این عمل “سرگرفتن”، نام دارد. جهت شکل دهی گزهای سکه ای و گلی هر “سر” گز توسط “لولکن” باریک می شود. سپس نوارهای باریک تولید شده به تکه های کوچک تبدیل و با دستگاه پرس به شکل دایره پرداخت می شود. این فرایند را پرداخت گز می نامند.

گز آردی که از آرد به منظور نگه دارنده استفاده می شود
آرد موجود در جعبه گز که به عنوان نگهدارنده طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

آرد گز چیست؟

آرد گز همان آرد گندم می باشد که درجه تصفیه آن بیشتر است. به همین خاطر سفید تر نیز می باشد که به آن آرد سه صفر می گویند. میزان سبوس گیری این آرد بسیار زیاد است. آز آرد سه صفر برای تهیه ی نان استفاده نمی شود.

بخوانید:  کافی گز چیست ؟ | کافی گز لذت نوشیدن یک قهوه اصیل ایرانی

مضرات آرد سه صفر(سفید)

برای تهیه ی آرد سفید طی مراحل مختلفی جوانه سبوس آن را جدا می کنند یعنی در واقع قسمت هایی از گندم که دارای ارزش غذایی فراوانی است از گندم جدا می شود. در نتیجه فقط نشاسته و کربوهیدرات آن باقی می ماند. این آرد فاقد فیبر،اسید فولیک،ویتامین ها ازجمله ویتاین E می باشد و خطر چاقی و بیماری های التهابی را نیز افزایش می دهد.

جایگزین های آرد سفید

از آنجایی که آرد سفید فاقد مواد مغذی است جایگزین های برای این آرد وجد دارد که به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

انواع آرد های جایگزین آرد سفید
آرد های جایگزین آرد گز شامل آرد نارگیل،بادام،کینوا و…
  • آرد بادام

از آسیاب کردن دانه های بادام تهیه می شود.منبع خوبی برای منیزیم، اسیدهای چرب امگا-۳، پروتئین گیاهی و ویتامین E، یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می شود.

  • آرد کینوا

از آسیاب کردن دانه های کینوا تهیه می شود.کینوا منبع خوبی برای پروتئین، آهن، فیبر، و چربی های غیراشباع محسوب می شود.

  • آرد نارگیل

از آسیاب کردن گوشت نارگیل خشک شده و تبدیل آن به پودری نرم تهیه می شود.آرد نارگیل از کالری بیشتر نسبت به آردهای سنتی مبتنی بر غلات برخوردار است و یک منبع خوب برای پروتئین، چربی، فیبر، و مواد معدنی مانند آهن و پتاسیم است.

 

موارد استفاده از آرد درون جعبه گز چیست؟

 

سمنو تولید شده از آرد گز
استفاده از آرد گز برای تهیه سمنو

از آرد درون جعبه گز که همان آرد سفید می باشد استفاده های بیشماری می توان کرد از جمله:

  • حلوای خانگی

حلوا غذای ایرانی بسیار مقوی متشکل از مواد اصلی آرد، روغن و شکر به همراه عطر و طعم دهنده های طبیعی شامل هل، گلاب، و زغفران میباشد.ماده ی اصلی تشکیل دهنده ی آرد گندم نشاسته می باشد که یک ماده ی کربوهیدراتی و یکی از درشت مغذی ها اصلی تولید کننده ی انرژی دربدن است.اگر می خواهید بافت حلوا نرم و یک دست باشد از آرد درون جعبه گز در تهیه ی حلوا استفاده کنید.

  • سمنو

سَمَنو یا سمنک، خوردنی چسبنده و شیرینی است که از جوانه گندم و آرد درست می‌کنند.آثار قدیمی نشان می دهد خاستگاه این دسر به خراسان کنونی برمیگردد. و از آن به عنوان برکت زمین یاد می شود و معمولا در ماه اول بهار پخته می شود.در پخت سمنو از آرد درون جعبه گز به دلیل بافت نرمی که دارد استفاده می شود.این آرد باعث شیرین تر شدن سمنو می شود و در حین پخت نسبت به آرد های دیگر کمتر به هم می چسبد و گوله می شود.

  • انواع کیک،شیرینی و کلوچه

کیک ها از جمله شیرینی های اشتهابرانگیزی هستند که خوردن آنها به همراه یک فنجان چای، شیر یا قهوه در یک میان وعده بسیار لذتبخش است.
معمولا این محصول جزو فرآورده های قنادی محسوب می شود و دارای انواع مختلف با کالری های متفاوت است. از آرد گز به دلیل بافت نرم این نوع آرد در تهیه ی انواع مختلف کیک شیرینی و کلوچه استفاده می شود.

  • کوکو و کتلت

کوکو یکی از غذاهای معروف ایران است که تخم مرغ ماده ی اولیه برای تهیه ی آن می باشد. برای سفت شدن مایه ی کوکو و کتلت نیز از آرد گز استفاده می شود.